Ege Tmf 2023 - İzgi Fuarcılık

EGE TMF FUARI

Ege Tekstil ve Hazır giyim Makineleri, Tekstil Kimyasalları ve Tekstil Baskı Teknolojileri Fuarı “İz Bırakan Fuarlar, İz Bırakan Sonuçlar’’ sloganıyla İzgi Fuarcılık Ltd. Şti. tarafından Denizli’de 2017 ve 2019 yıllarında iki kez düzenlenmiştir.

İki yıl aralıklarla uluslararası fuarlar takvimi dikkate alınarak düzenlenen fuar gerek içeriği gerekse katılımcı firmaların fuardan elde etmiş olduğu maksimum fayda ile dünyanın en önemli lokal fuarı arasında ki yerini almıştır.

Ülkemizin en önemli tekstil ve hazır giyim üretim merkezleri arasında yer alan Denizli’de düzenlenen fuar, kent de bulunan sanayicilerin yanı sıra bölge sanayicilerini bir araya getirmeyi başarmıştır.

İçeriği itibarıyla sadece bölgede ki tekstil üretimine uygun makine ve teknolojilerin sergilenmesine olanak sağlanırken, ziyaretçilerin elde ettiği maksimum fayda fuarı gelecek yıllara taşımayı başarmıştır.

İplik Makineleri, Dokuma ve Örme Makineleri, Boya-Apre ve Finisaj Makineleri, Tekstil Kimyasalları, Baskı Boyaları ve Makineleri, Hazır giyim Makineleri, Tekstil Dijital Baskı Teknolojileri, Ambalaj ve Paketleme Makineleri, Kalite Kontrol ve Laboratuvar Ürünleri, Yedek Parça ve Yan Sanayi Ürünleri, Mamul İplik fuarda başlıca sergilenen ürün gruplarını oluşturmaktadır.

Neden Denizli?

Denizli, Türkiye’nin en eski ticaret merkezlerinden birisidir. Özellikle Ege ve Akdeniz havasını diğer bölgelere bağlayan en önemli ticaret yollarından birisine sahiptir. İzmir, Aydın, Antalya, Manisa, Muğla’nın da aralarında olduğu 5 Büyükşehir’in yanı sıra Afyon, Uşak, Isparta, Burdur gibi kentler ile de sınır komşusudur.

Sanayi üretiminde son yıllarda yapılan yatırımlarla dikkatleri üzerine çekerken, Tekstil, Mermer, Gıda, Bakır gibi birçok sektörde önemli bir noktaya gelmiştir.

Endüstriyel sanayinin gelişmesine paralel olarak istihdam alanlarının artmasıyla dış göç alan kentlerin başında yer almaktadır.

Kişi başına düşen milli gelir ülke ortalamasının üzerinde, ayrıca işsizlik oranı Türkiye ortalamasının altındadır.

Üretiminin büyük bir kısmını ihraç ederken Türkiye’nin 8. Büyük ihracatçı kentidir. Ev ve Plaj Tekstillerinin yanı sıra mermer, bakır, kuru ve yaş gıda üretimi kentin en yoğun ihracat kalemlerini oluşturmaktadır.

Özellikle havlu ve bornoz üretiminin %65’ini ihraç ederken Türkiye pazarının %85’ini tek başına karşılamaktadır.

Süreklilik arz ede yatırımlarıyla özellikle boya ve apre makineleri, dokuma ve örme makinelerinde birçok firmanın en önemli pazarı haline gelmiştir.

Uluslararası Fuarlarının en yoğun katılımcısına sahip kentler arasında olan Denizli ayrıca bu özellikleriyle fuar kültürünün Türkiye’de en yüksek olduğu kentlerden birisidir.

Dünyanın en eski tekstil üretim merkezlerinden birisi olan Denizli’de tekstil ata mesleği olarak görülürken kuşaktan kuşağa yatırımlar ve kapasiteler artarak devam etmektedir.

Ege ve Akdeniz kentleri içerisinde altyapısı tamamlanmış Organize Sanayi Bölgeleriyle sürekli yatırımcıları çeken kent ayrıca birçok ürün grubunda hem bölge kentlerinin hem de ülkemizin en önemli tedarikçilerinden birisi haline gelmiştir.

Turizm kenti olmasının yanı sıra ülkemizin en önemli turizm kentlerini birbirine bağlayan bir köprü olan Denizli bu özelliğiyle de milyonlarca insanın uğrak noktasıdır.

Denizli aynı zamanda ülkemizin en önemli turizm kentlerinden birisidir. Özellikle Pamukkale ve kentin sınırları içerisinde yer alan antik kentler, tarihi kalıntılar 365 gün turizmi canlı tutmaktadır.  Son yıllarda açılan kayak merkezleri ise kentin cazibesini artırmıştır.

Türk Tekstil Makine Sektöründe 30 yıl ve üzeri hizmet verenler özel törenle plaket verildi.

Sektörde ilk kez bir fuarda katılımcı firmalara özel plaket verildi. 30 Yıl ve üzeri sektörde faaliyet gösteren firma temsilcilerinin yanı sıra İhracat, Ar-ge, Yatırım gibi alanlarda başarılı firmalara plaketleri kent protokolü tarafından takdim edildi.

Tanıtım Çalışmaları Takdir ve Beğeni Topladı.

İzgi Fuarcılık Ltd. Şti. dünyada ilk kez fuar katılımcılarının ücretsiz Billboard ilanlarını kent geneline asarak fuar öncesinde tanıtımlarını sağladı.

Ayrıca kentin en önemli noktalarına asılan Billboardlar günlerce asılı kaldı. Ayrıca farklı dönemlerde yüzbinlerce el broşürü ve tanıtım materyalleri dağıtılırken, bölgede ki birçok fabrika birebir ziyaret edilerek fuara davet edildi.

Katılımcı ve Ziyaretçi Anketleri

Fuar süresince tüm ziyaretçilerle birebir anket çalışması gerçekleştirilerek, bir sonra ki fuar için öneriler ve beklentiler tespit edilmiştir.

Fuar Sonrası Katılımcı Memnuniyet Anketi

Fuar süresince ve fuar sonrasında katılımcı firmalarla memnuniyet anketi yapılmıştır. Özellikle fuarda makine ve ürün sergileyen firmaların memnuniyeti oldukça yüksek çıktı.

2021 Fuarında Özel Etkinlikler

2021 yılında düzenlenecek olan 3. EGE TMF Fuarında yapılacak etkinlikler katılımcı ve ziyaretçilerle yapılan anketler neticesinde tespit edilmektedir. Özellikle katılımcılar arasında 30 yıl ve üzeri sektörde hizmet veren firma temsilcilerine, bir önce ki yılın ihracat rakamlarına göre ilk 3 makine üreticisine, ilk 3 Tekstil Kimyasalları Üreticisine, Ar-ge Yatırımı yapan 3 firmaya ve ilk kez en genç girişimcilere, 3 fuarda da yer alan firmalara törenle plaket verilecektir.

Kentte yer alan STK’lar ile iş birliği halinde yatırım yapacak işletmeler tespit edilerek fuarda ikili görüşmelerin yapılması sağlanacaktır.

Fuar katılımcılarıyla kent sanayicilerinin davet olacağı Tekstil Makineleri ve Yan Sanayi çalıştayı düzenlenecektir.

2021 Yılında İplik Özel Bölümü Açılacak…

Ege Tmf Fuarlarında Ege Bölgesinde tekstil ve hazır giyim üretimine uygun Tekstil ve Hazır Giyim Makineleri, Tekstil Kimyasalları ve Baskı Teknolojileri ile ilgili ürünler sergilenmiştir.

2017 ve 2019 Fuarlarında tüm ziyaretçi ve katılımcı firmalarla anket çalışmaları yapılmış, özellikle fuar ziyaretçileri tarafından Mamul İpliklerin fuarda sergilenmesi talep edilmiştir.

Bu talepler doğrultusunda da EGS Park Fuar alanında 1500 m²’den oluşan fuaye kısmı Mamul İplik ve Elyaf Ürünlerini sergileyecek firmalara tahsis edilmesine karar verilmiştir.

Ayrıca EGE TMF 2021 Fuarında Misafir Ülke, Misafir Şehir uygulamasına gidilecektir. Bu uygulamada özellikle ziyaretçi firmaların taleplerini karşılayacak üretimlerle yoğunlaşmış kent ve ülkeler ön plana tutularak karşılıklı iş birliklerinin kurulması hedeflenmiştir.

İzgi Fuarcılık Ltd. Şti. düzenlemiş olduğu bütün fuarlarda ziyaretçi ve katılımcı firmaların öneri ve taleplerini dikkate alarak İz Bırakan Fuarlarla, İz Bırakan Sonuçlara imza atma hedefindedir.