Neden Denizli - İzgi Fuarcılık

Neden Denizli

Denizli, Türkiye’nin en eski ticaret merkezlerinden birisidir. Özellikle Ege ve Akdeniz havasını diğer bölgelere bağlayan en önemli ticaret yollarından birisine sahiptir. İzmir, Aydın, Antalya, Manisa, Muğla’nın da aralarında olduğu 5 Büyükşehir’in yanı sıra Afyon, Uşak, Isparta, Burdur gibi kentler ile de sınır komşusudur.

Sanayi üretiminde son yıllarda yapılan yatırımlarla dikkatleri üzerine çekerken, Tekstil, Mermer, Gıda, Bakır gibi birçok sektörde önemli bir noktaya gelmiştir.

Endüstriyel sanayinin gelişmesine paralel olarak istihdam alanlarının artmasıyla dış göç alan kentlerin başında yer almaktadır. Kişi başına düşen milli gelir ülke ortalamasının üzerinde, ayrıca işsizlik oranı Türkiye ortalamasının altındadır.

Üretiminin büyük bir kısmını ihraç ederken Türkiye’nin 8. Büyük ihracatçı kentidir. Ev ve Plaj Tekstillerinin yanı sıra mermer, bakır, kuru ve yaş gıda üretimi kentin en yoğun ihracat kalemlerini oluşturmaktadır.

Özellikle havlu ve bornoz üretiminin %65’ini ihraç ederken Türkiye pazarının %85’ini tek başına karşılamaktadır.

Süreklilik arz ede yatırımlarıyla özellikle boya ve apre makineleri, dokuma ve örme makinelerinde birçok firmanın en önemli pazarı haline gelmiştir.

Uluslararası Fuarlarının en yoğun katılımcısına sahip kentler arasında olan Denizli ayrıca bu özellikleriyle fuar kültürünün Türkiye’de en yüksek olduğu kentlerden birisidir.

Dünyanın en eski tekstil üretim merkezlerinden birisi olan Denizli’de tekstil ata mesleği olarak görülürken kuşaktan kuşağa yatırımlar ve kapasiteler artarak devam etmektedir.

Ege ve Akdeniz kentleri içerisinde altyapısı tamamlanmış Organize Sanayi Bölgeleriyle sürekli yatırımcıları çeken kent ayrıca birçok ürün grubunda hem bölge kentlerinin hem de ülkemizin en önemli tedarikçilerinden birisi haline gelmiştir.

Turizm kenti olmasının yanı sıra ülkemizin en önemli turizm kentlerini birbirine bağlayan bir köprü olan Denizli bu özelliğiyle de milyonlarca insanın uğrak noktasıdır.

Denizli aynı zamanda ülkemizin en önemli turizm kentlerinden birisidir. Özellikle Pamukkale ve kentin sınırları içerisinde yer alan antik kentler, tarihi kalıntılar 365 gün turizmi canlı tutmaktadır.  Son yıllarda açılan kayak merkezleri ise kentin cazibesini artırmıştır.