Neden Denizli

Neden Denizli

DENİZLİ

Tekstil, turizm, mermer ve tarım başta olmak üzere, tüm ekonomik faaliyetlerde dünya ile rekabet edebilir hale gelen Denizli, ihracata dayalı sanayileşmesi ile özellikle tekstil sektöründe söz sahibi bir ildir.

Denizli, ihracatı ithalatından fazla olan iller arasında olup, 2014 yılında ihracatın ithalatı karşılama oranı %146,97 olarak gerçekleştirme başarısını göstermiştir. Türkiye İhracatçılar Meclisi 2015 yılı ihracat rakamlarına göre 2.523.669,21 Dolarlık toplam ihracatı ile ülkemizin 7. Büyük ihracatçısı olmuştur.

Ege bölgesinde yer alan Denizli Aydın, Afyon, Burdur, Isparta, Muğla ve Uşak illeri ile komşu olup, Antalya ve İzmir ile kolay ulaşıma sahiptir. Özellikle artan sanayileşme ve yeni yatırımlarla birlikte bölgenin ikinci büyük kendi haline gelmiştir. Kente yapılan yeni yatırımlar ve tekstil sektörünün her geçen gün gelişmesi ile birlikte istihdam alanları artmakta, işsizlik oranlarının en düşük olduğu kentler arasında ki yerini de korumaktadır.

Son yıllarda Uşak, Afyon ve Isparta gibi şehirlerin de sanayileşmeye başlaması ile önemini daha da artıran Denizli bölgenin de sanayi ürünlerinde tedarikçisi haline gelmiştir.

Denizli’de Tekstil Üretimi

Denizli’de tekstilin geçmişinin çok daha eskilere dayandığı, Behicesultan Höyüğü, Laodikya, Tripolis ve Hierapolis Antik kentlerinde yapılan kazılarda elde edilen eserlerle ortaya konmakla beraber, Laodikeia’da, 7 bin yıl öncesine ait dokuma tezgahı parçalarının çıkartılması bunu kanıtlar niteliktedir. Özelikle havlu ve bornoz üretiminde önemli bir merkez olan Denizli, bu alanda ülkenin yıllık ihracatının önemli bir kısmını karşılamakta ve pamuklu tekstil alanında dünya başkenti olarak kabul görmektedir.

Denizli’de son zamanlarda yapılan kazılarda elde edilen eserler Denizli dokumacılık tarihinin 4.000 yıl öncesine dayandığını işaret etmektedir. Köklü bir geçmişe sahip olan tekstil sektörünün 1929 yılından sonra uygulanan politikalar ile gelişiminin temelleri atılmaya başlanmış ve Denizli, ev tekstilinde ön plana çıkmıştır. Günümüzde Denizli’de istihdam edilenlerin %81’i tekstil sektöründedir. Ayrıca Denizli’den yapılan ihracatın %74’ünü tekstil sektörü oluşturmaktadır.

Dünya havlu ve bornoz imalatının büyük bir kısmını karşılayan Denizli, neredeyse Türkiye’nin tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır

Türkiye’nin ev tekstili üretimi ve ihracatında yer alan başlıca ürün grupları banyo ve mutfak bezleri, yatak çarşafları, mefruşat eşyaları, dokuma ve örme bornozlar, perdeler ile perde ve yatak farbelaları, tüller ve işlemeler, battaniyeler, yastık, yorgan ve uyku tulumları ile masa örtüleri, yatak örtüleri ve el işi duvar halılarıdır. 2014 yılında en fazla ihraç edilen ev tekstil ürün grubu havluların da dahil olduğu banyo ve mutfak bezleri olmuştur. Banyo ve mutfak bezleri ihracatı Türkiye ev tekstil ihracatının üçte birine denk gelmektedir.

Aynı durum Denizli için de geçerlidir. Denizli’de faaliyet gösteren tekstil işletmelerinin büyük çoğunluğu ev tekstili, özellikle havlu ve bornoz üretimi gerçekleştirmektedir. Havlu ve bornoz ihracatı bölgenin toplam ev tekstili ihracatının yaklaşık %65’ine denk gelmektedir.

Türkiye ev tekstili ihracatına konu olan ürün grupları şunlardır:

Banyo ve mutfak bezleri, Yatak çarşafları, Mefruşat eşyaları, Dokuma ve örme bornozlar, Perdeler ile perde ve yatak farbelaları, Tüller ve işlemeler, Battaniyeler,  Yastık, Yorgan, Masa örtüleri, Yatak örtüleri, Elişi duvar halıları

Ev tekstili ürünlerini kullanıldıkları alan göre ayırdığımızda;

Mutfak Tekstilleri: Mutfak önlüğü ve masa örtüsünden oluşmaktadır.

Salon Tekstilleri: Masa örtüleri, servis örtüleri, koltuk ve sandalye kılıfları, sehpa örtüleri, dekoratif amaçlı kullanılan örtüler ve perdelerden oluşmaktadır.

Banyo Tekstilleri: Bornoz, el-ayak-baş havluları, klozet takımları ve aksesuar amaçlı tekstillerden oluşmaktadır.

Yatak Odası Tekstilleri: Nevresim takımları, battaniye, pike, yastık örtüleri vb., hurç ve perde olarak sınıflandırılır.

Bahçe Tekstilleri: Bahçe mobilyalarında kullanılan tekstil ürünleridir.

Dekorasyon Amaçlı Kullanılan Ev Tekstilleri: Duvar panoları, paravanlar vb.

Tekstil Üretiminde Üstün Teknoloji ve Kaynak Kullanımı

Denizli’de üretim yapan tekstil ve hazır giyim firmaları Türkiye’nin en iyi teknolojiklerine sahiptir. Sürekli gelişen teknolojiyi takip eden firmalar bugün kullandıkları teknoloji ile dünyanın en kaliteli ve çeşitli ürünlerini imal etmektedir. Kendisini yenilemeyi başaran Denizli tekstil sanayicileri bugün gelmiş oldukları nokta itibarı ile ülkemizin kendi alanlarında gurur kaynağı olmuştur.

Neden Denizli

Türkiye’nin en gelişmiş 16. şehri olan Denizli 978.700 kişilik nüfusu ile Ege Bölgesi’nin İzmir’den sonra gelişmiş en büyük şehridir. İlin bu derece gelişmesinde tekstil sektörünün rolü oldukça büyüktür. Denizli Türkiye’nin sanayi, ihracat ve ticaret merkezlerinden biri olarak bilinmektedir.

Denizli tekstil sektörünün güçlü yanlarından biri ev tekstili sektörüne özgü spesifik bir alanda üretim yapılmasıdır. Türkiye, ev tekstil ürünleri ihracatında dünyanın en büyük dördüncü ihracatçı ülkesi konumundadır. Denizli Türkiye ev tekstili ihracatının yaklaşık %70-80’ini tek başına gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla ülke ekonomisi adına önemli bir sanayi kolu olan ev tekstili sektöründe uzmanlaşmış bir kent olması ilin en güçlü yanlarındandır.

Denizli tekstil sektörünü güçlü kılan bir diğer özellik ise ucuz hammadde kaynaklarına ulaşılabilmesidir. Türkiye 900.000 ton civarında pamuk üretimi ile dünyanın 6. büyük pamuk üreticisidir. Ayrıca önemli miktarda suni ve sentetik elyaf üretimi de gerçekleştirilmektedir. Denizli’de pamuk ve iplik üretiminin yoğun olarak gerçekleştirildiği illerden biridir. Tekstil sektörünün hammaddesi olan pamuğun ülkede yetiştiriliyor olması ve ürün kalitesinin yüksek olması Denizli’yi tekstil sektörü konusunda avantajlı hale getirmektedir.

Denizli tekstil sektöründe faaliyet gösteren üreticilerin yurtdışı pazarlarda tecrübe sahibi olması Denizli’nin güçlü yönlerindendir.  Ayrıca yapılan araştırmalara göre Denizli ihracatta nitelikli sıçrama kabiliyeti olan ilk 20 il arasında 15. sırada yer almaktadır.

Türkiye havlu ihracatının %75’inin, bornoz ihracatının %80’inin, ev tekstili ihracatının büyük bir kısmının Denizli’den yapılması ilin sektöre hakim olduğunu göstermektedir.

Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 7. kenti olma başarısını sürdüren Denizli, resmi rakamlarla

2 milyar 757 milyon dolar, revize edilmiş rakamlarla 3 milyar 112 milyon dolar olan toplam

ihracatının % 51’ini tekstil ve konfeksiyon sektöründe gerçekleştirmektedir. Ayrıca ülkemiz içerisinde bölgesel kümelenme bakımından da lider şehirlerden olan Denizli, Uşak ile birlikte iyi bir ikili oluşturmaktadır.

Denizli Tekstil üretiminde kendisini yenileyebilen kentlerin başında gelmektedir. Önümüzde ki yıllarda kentte yapılması planlanan birçok üretim teknikleri yer almaktadır.

Bu üretim teknikleri arasında ise

 1. Ev Teknik Teksplleri (Hometech)
 2. Dokusuz Yüzeyler (Nonwoven)
 3. Tarım Teknik Tekstilleri
 4. Ekolojik Tekstil-­‐Organik Pamuk
 5. Akıllı Tekstiller Yer almaktadır.

Sektörde kendisini yenilemeyi başaran ve kendisi ile yarışan sektör firmaları artan yatırımlarla birlikte makine ve yan sanayi üretimi gerçekleştiren firmaların en büyük pazarlarından birisi haline gelmiştir.

 

Kentte üretim yapan firmalarla yapılan anket sonuçlarına göre 2016 -2017 yılları arasında yapılması planlanan yatırım hedefleri ise

 1. Apre Makinalarını Yenileme
 2. Kapasite artırımı
 3. Ürün Geliştirme
 4. Makine Alımı

Şeklinde sıralanmıştır

Denizli modern tekstil üretiminin yapıldığı lider şehirlerden birisidir. Bugün küçüklü büyüklü binin üzerinde üretim tesisi yer almaktadır.

Bu tesislerin büyük bir kısmı ise son teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek kendisini büyük oranda yenilemeyi sürdürmektedir. Bu durum Denizli’yi birçok makine üreticisinin en büyük pazarlarından birisi haline getirmiştir.

Ayrıca son yıllarda Afyon, Uşak, Aydın, Burdur ve İzmir gibi kentlerde tekstil ve hazır giyim üretiminde yapılan yatırımlarda ki artış Ege Bölgesini cazip hale getirmiştir.

Genel olarak Ege Bölgesini ele aldığımızda Tekstil Makinaları Fuarı düzenlemek için Denizli’nin tercih edilmesinde aşağıda ki parametreler ön plana çıkmaktadır.

 1. İzmir başta olmak üzere bölgede yer alan tekstil üretimi yapılan kentlere yakınlığı
 2. Kolay ulaşımı
 3. Tekstil üretiminde Denizli’nin ülkemizin lider kentlerinden olması
 4. Ev Tekstili üretiminde Türkiye İhracatının % 75’ini karşılaması
 5. Hazır giyim ve konfeksiyon üretiminde Denizli ve İzmir’in ilk 5 arasında olması
 6. Çardak Havalimanı
 7. Otel ve Konaklama sıkıntısının olmaması
 8. Dünya Havlu ve Bornoz günlerinin Denizli’de kutlanması
 9. Oda ve Birliklerin böyle bir organizasyon için destek vermesi
 10. İşletmelerin fuar olan inanç ve destek
 11. Kentte sürekli artarak devam eden yatırımlar.